ENG LIT LAT
LOGIN
Esileht

Uudised

Trüki

6. juuni 2014
03.06.2014 E-arvetest Äripäevas: Elektrooniline arve annab kuuekordse kokkuhoiu
Kui ettevõttesse jõuab paberave asemel elektrooniline arve, annab selle töötlemine paberarvega võrreldes kuuekordse kokkuhoiu ajas. Elektrooniline andmete edastamine EDI vähendab kulusid, teeb logistika sujuvamaks, lühendab tarneaega ja suurendab tarnemahtu, kirjutab 3. juuni Äripäeva logistika rubriik.
Artikli autor Urve Vilk viitab Telema tegevjuhi Hele Hammeri räägitule seminaril “Kuidas jõuda tõhusa logistikani?”. Hele Hammer ütleb: “Tarneahel on nii hea, kui hea on tema nõrgim lüli,” ja omavahel ei konkureeri mitte üksikud ettevõtted, vaid hea peab olema terve tarneahel.

Hammeri sõnul ei mõista veel paljud, et see, kellelt kaupa ostetakse või kellele müüakse, ei ole mitte vastane, kellega läbirääkimistel parimaid tingimusi saada. Hankijat ja klienti peaks vaatama kui sõpra. Koos moodustatakse ahel, mis töötab selle nimel, et kaup jõuaks lõpptarbijani, kes on selle juba ära ostnud.

Tarneahela moodustavad inimesed, protsessid ja infovahetus. Tänapäeval ei ole infovahetust mõtet korraldada faksi, telefoni ega paberi teel. Seda on vaja teha võimalikult efektiivselt ehk elektrooniliselt. Kui ettevõttesse jõuab päris EDI-arve , annab selle käsitlemine paberarvega võrreldes kuuekordse kokkuhoiu ajas. Ent e-arve pole ainus dokument, lisaks on mitmeid toiminguid ja pabereid – tellimused, tellimuse kinnitus, saatelehed, vastuvõtukinnitused, tarne­korraldus, aruanded jne – mida on võimalik elektroonseks muuta ja seega veel rohkem resursse säästa.

Mis on mis
  • EDI – Electronic Data Interchange
  • Infosüsteemide vaheline elektrooniline struktueeritud andemete edastamine.
  • Elektrooniline dokument on struktueeritud, masinloetav ja automaatselt menetletav.
  • PDF-arve ei ole elektrooniline dokument.

Kasu
  • väiksemad Tegevuskulud. Elektroonilised tehingud hoiavad kokku aega, vähendavad äritehingute kulusid.
  • vähem Vigu. Pole vaja andmeid mitu korda sisestada, väheneb inimlike vigade risk.
  • parem Varude kontroll. Täpne info viib paremate juhtimisotsusteni, mis puudutavad laovarude jääke, sisseoste ning käitlemist.
  • Parem tarnelogistika. Väheneb tellimise ja tarnimise aeg.
  • Suurem konkurentsi­võime. Ostjad ja kliendid saavad kiiremini kontrollida kirjeldusi, hindu, saadavust.
  • kvaliteedikontroll. Ostjad nõuavad teenindustasemetele vastavust. EDIga on võimalik seda jälgida.  

Refereeritud Äripäeva artiklist.
Loe täismahus artiklit Äripäeva veebist või 03.06.2014 paberväljaandest.

Telema AS