ENG LIT LAT
LOGIN
Esileht

EDI turu uudised

Trüki

E-arved Eestis kohustuslikud aastal 2016

Kui teie ettevõte arveldab avaliku sektoriga, olge valmis kasutama e-arveid! E-arveldamine muutub kohustuslikuks kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides aastal 2020. Avalikes hangetes peab e-arveid kasutama juba alates 2018. aastast.
 
Eestis saabub e-arve ajastu aga veelgi varem. Riigi esindajad on otsustanud era- ja avaliku sektori vahelises asjaajamises (B2G) e-arvetele üle minna juba 2016. aasta jooksul. Sama aasta lõpuks muutub e-arvete saatmine ja vastuvõtmine kohustuslikuks.
 
Ernst and Youngi poolt hiljuti läbiviidud uuringu kohaselt edastavad Eesti erasektori ettevõted 19% arvetest e-arvetena, paberarveid on 17% ning kõik ülejäänud esitatakse pdf-dokumendi kujul. Erinevalt väikeettevõtetest, on suurematel firmadel e-arvete kasutuselevõtuks hea tehniline valmisolek.   Organisatsioonilisi ümberkorraldusi ja muudatusi protsessides tähendab e-arvetele üleminek loomulikult kõigile.
 
Rahandusministeeriumi arvutused näitavad, et e-arvete juurutamine era- ja avaliku sektori vahelises suhtluses hoiab kokku 1,95 miljonit eurot kulusid. Kui eraettevõtted järgiksid e-arvete juurutamise põhimõtteid ka omavahelises suhtluses, võiks kokku säästa kuni 70 miljonit eurot. Riik kavatseb e-arvete hüvesid tutvustada läbi ulatusliku teavituskampaania. Samuti plaanitakse luua avalikke e-arve rakendusi, et toetada uute nõuete järgimisel väiksemaid ja vähem suutlikke ettevõtteid.

Tagasi sisukorda

Uus kohtumispaik – Pärnu Tarneahelakonverents

Alates 2014. aastast lisandus edukasse konverentside sarja, juhtimis-, turundus- ja finantskonverentsi kõrvale, Pärnu Tarneahelakonverents. Uut konverentsi planeerides kutsuti korralduskomiteesse ka Telema tegevjuht Hele Hammer. Telema esindajatel paluti läbi viia tarneahelasimulatsioon MIT Beergame, Eestis tuntud ka kui Õllemäng. Hele tutuvustas esimesel konverentsil Tallinna Tehnikaülikooli uut Tarneahela juhtimise õppesuunda. Publik võttis mõlemad sessioonid väga hästi vastu, ja Hele valiti konverentsi parimate kõnelejate hulka.

Telema on juba saanud kutse õllemängu läbiviimiseks 2015. aasta Pärnu Tarneahelakonverentsil “Edu valem”. Üritus toimub 12.-13. märtsini Pärnus, kus siis veel. Kui soovite teada, mida õllemäng endast kujutab, kiirustage registreeruma, sest mängulaudade taha mahub 32 osalejat.  

Tagasi sisukorda

Kas GLN saab sama kuulsaks kui GTIN?

Enamik meist teab lühendit GTIN, tuntud ka kui EAN kood. GTIN (Global Trade Item Number) on toodete tuvastamiseks mõeldud standardne number, mida annab välja organisatsioon GS1. GTIN number on reeglina trükitud tootele ribakoodina. GLN (Global Location Number) on samuti kood, mida väljastatakse ettevõtete või nende üksuste asukoha universaalseks määratlemiseks.
 
Need, kes teevad Baltikumis kaupa Rimi jaeketiga, teavad, et Rimi nõuab GLN koodi kasutamist kõigi tellimuste ja arvete päises

GLN koodi abil saab määrata ja tuvastada iga tarneahelas osaleva üksuse asukoha. Reaalne asukoht - filiaal, hoone või äriüksus - registreeritakse oma kindla GLN koodiga. Eraldi üksus võib vajadusel olla ka näiteks “Järve Selveri teine korrus”. Erinevalt ettevõtte registritunnusest või käibemaksukohuslase numbrist, võimaldab GLN kood eristada mitmeid üksusi ettevõtte sees. Kaubanduses on selline eristamine sageli väga vajalik. Mõnel ettevõttel võib olla sadu, isegi tuhandeid, üksusi, mida on vaja eristada ja tuvastada. GLN koodi kasutamine elektroonilises andmevahetuses tagab dokumendi jõudmise õige adressaadini.

Lisainfot GLN koodi kohta leiate GS1 kodulehelt.

Tagasi sisukorda

4-dokumendi tarne Baltikumis: Prisma liitub aastal 2015

Alates veebruarist 2015 läheb 4-dokumendi tarneprotsessile üle üks mõjukamatest jae- ja esmatarbekaupade müüjatest, Prisma. Mis põhjusel mitmed Balti riikide jaemüüjad otsustavad juurutada protsessi, milles liigub neli kaubadokumenti: 1) tellimus, 2) saateleht, 3) vastuvõtukinnitus ja 4) arve?
 
Eelkõige soovivad jaekaupmehed nii esmatarvete kui ka ehituskaupade sektoris hoida kokku kulusid ning saavutada konkurentsieelist. Nelja EDI-dokumendi kasutamine senise kahe asemel muudab tarneprotsessi veelgi täpsemaks. 4-dokumendi tarneprotsessis väljastatakse arve alles siis, kui klient on kauba kätte saanud ja kinnitanud saadud koguse vastuvõtukinnitusega.
 
Täpsem tarneprotsess vähendab oluliselt mõttetut tööd kogu tarneahela lõikes. Osapooltele tõuseb sellest otsene kasu:
  • Arved on palju täpsemad, kuna need koostatakse vastuvõtukinnituse alusel. Kreeditarvete osakaal väheneb, seega saab kokku hoida administratiivkulusid.
  • Konfidentsiaalne info ei lähe turu peale rändama. Saatelehel ja vastuvõtukinnitusel reeglina hindu ei kuvata, nii näeb ja teab neist väiksem hulk inimesi.
  • Protsess on kiirem  - tooted jõuavad rutemini riiulitele ja tarnijad saavad oma raha kiiremini kätte.

Tõsi, 4-dokumendi tarneprotsessi nõuete täitmine võib osutuda parajaks proovikiviks. Ettevõtted peavad muutma nii sisemisi protsesse kui ka IT-süsteeme. Täpsema tarnekorraldusega kaasnev väärtus on siiski suurem ja pikemas perspektiivis kaalub kindlasti üles esialgsed investeeringud.

Tagasi sisukorda

Tähelepanu, valmis olla, läks! Leedu astub eurotsooni

Esimesest jaanuarist 2015 liitub Leedu eurotsooniga. Telema EDI süsteem on võimeline andmeid edastama ükskõik millises valuutas. Integreeritud EDI kasutajate puhul saab Telema süsteem informatsiooni otse kliendi majandustarkvarast. Telema Portaal on samuti automaatselt euroga ühilduv.

Telema EDI süsteem vahendab klientide poolt edastatud andmeid. Selles puuduvad lisavalidaatorid valuuta kontrolliks. Soovitud valuuta määrab dokumenti koostades selle saatja. Telema ei teosta valuuta konverteerimist, välja arvatud juhul, kui klient on meid eraldi teavitanud ja tellinud vastava teenuse. Meie edastame adressaatidele muutmata kujul selle, mis kliendid on meile saatnud.

Palume kõigil hoolikalt üle  vaadata Telema EDI süsteemi edastatavad dokumendid, et märgitud valuuta oleks õige. 2015. aasta jaanuarist alates peaksid kõik Leedu kaubavahetusdokumendid kandma summasid eurodes ning valuutakood peab olema EUR.

Tagasi sisukorda