ENG LIT LAT
LOGIN
Esileht

IK 12-2013

Trüki

19.12.2013

Sisukord

TURU UUDISED

TELEMA UUDISED


TELEMA TEENUSED JA TOOTEUUDISED


PARTNERLUSSUHTED


TELEMA MEESKOND
TELEMA NUMBRITES
Maxima alustab EDI 4Doc kasutamist 2014. aasta jaanuaris

Kauaoodatud uudised Maxima tehnilisest valmisolekust EDIga liitumisel on lõpuks kinnitust saanud! Otsuse kohaselt hakatakse kõiki nelja dokumendiliiki – tellimusi, saatelehti, vastuvõtukinnitusi ja arveid –  kasutama kohe algusest peale. Maxima alustab Leedus saja suurima tarnijaga ning jätkab samm-sammult, võimaldades ka üleminekuperioodi. Huvitava ääremärkusena tasub mainimist, et Maxima on nõus ühendama tarnijaid nii läbi EDI operaatorite kui ka otse.

Tagasi sisukorda

Ehituskaupade sektor kolib oma dokumendivahetust EDIsse üle
Suurim dokumendivahetuse kasv tuli sel aastal ehituskaupade- ehk DIY sektorist. Eestis vahetasid sajad selle kaubandussektori tarnijad ja suured jaeketid nagu näiteks Bauhof, Optimera ja Rautakesko üle 240 000 elektroonilise dokumendi, mis on kuus korda enam kui aastal 2012. Üle 60 uue tarnija, nende seas Saint-Gobain, Kiilto, Mecro, Baltic Agro ja Caparol, sõlmisid jaemüüjatega EDI partnerlussuhteid ning paljud teisedki planeerivad seda teha lähitulevikus.

Ka Läti DIY sektori tulemused on rõõmustavad. Seal saame me praegusel hetkel tarnijatele pakkuda koostööd Rautakeskoga (üle terve Baltikumi), kohaliku jaemüügiketiga Mājai un Dārzam ja paljude teiste DIY jaemüüjatega.

Tagasi sisukorda

Kas olete valmis liituma SEPA-ga?
2014. aasta alguses liitub Eesti SEPA-ga (Single Euro Payments Area). See tähendab, et panga “tavalise” kontonumbri asemel on kasutusel IBAN ning otsekorralduse asemel peab panka saatma e-arved. Kuidas IBANi kasutuselevõtt mõjutab teie igapäevast äri, seda oskab teile selgitada teie majandustarkvara toetav firma. Elektroonilise andmevahetuse osas ei pea aga muret tundma - Telema süsteemis liiguvad võrdselt hästi nii tavalised kontonumbrid kui IBAN numbrid. Kui vajate abi otsekorraldust asendavate e-arvete saatmisel panka, saab Telema teile nõu anda.

Tagasi sisukorda

E-arvetega hoitakse Euroopas tulevikus kokku 40 miljardit eurot
Vaid 18% kõikidest Euroopas ringlevatest arvetest (aastas 33 miljardit) vahetatakse elektrooniliselt. Arenguruumi seega jagub. 2011. aastal võttis Euroopa Komisjon kindla kursi e-arvepidamise suunas, luues teemakohase Euroopa Sidusrühmade Foorumi. Foorumi poolt avalikkusele mõeldud soovituste hulgas on muuseas ka järgnevad punktid:
 • kõik Euroopa riigid peaksid oma avalikult sektorilt nõudma e-arvete kasutamist
 • riigihanke protsessid peaksid olema lihtsamad ning väikeettevõtetele lihtsamini ligipääsetavad
 • aruandluse ja raamatupidamise reegleid peaks kohandama e-arvepidamisega ühilduvaks.

Euroopa Parlament on esitanud üleskutse muuta kõikide liikmesriikide avaliku sektori asutuste arveringlus elektrooniliseks aastaks 2016.

Billentise poolt koostatud iga-aastase e-arvelduse aruande järgi võib üleminek e-arvetele säästa 60-80% võrreldes traditsioonilise paberkandjal arveldusega. Kusjuures e-arvete projekti juurutamise keskmine tasuvusaeg on kõigest 6 kuud kuni 1,5 aastat. Üleminek e-arvete kasutamisele säästaks Euroopas umbes 40 miljardit eurot.

Tagasi sisukorda

Tere tulemast, euro! Hüvasti, latid!
Esimesest jaanuarist 2014 liitub Läti eurotsooniga. Tegemist on suure muutusega, sestap on lohutav teada, et Telema EDI süsteem on võimeline andmeid edastama ükskõik millises valuutas. See tähendab, et Telema süsteemis puuduvad lisavalidaatorid valuuta kontrolliks. Soovitud valuuta määrab dokumenti koostades selle saatja. Meie edastame adressaatidele klientide poolt meile saadetu muutmata kujul. Integreeritud EDI kasutajate puhul vahetab Telema süsteem informatsiooni kliendi ERP süsteemiga. Telema veebikeskkond on samuti automaatselt euroga ühilduv.

Palume siiski kõikidel oma Läti klientidel vaadata hoolikalt üle alusandmed (hinnakirjad, tootenimekirjad) ja Telema EDI süsteemi edastatavad dokumendid, et märgitud valuuta oleks õige. 2014. aasta jaanuarist alates peaksid kõik Lätis väljastatud kaubavahetusdokumendid kandma summasid eurodes ning valuuta kood peab olema EUR.

Tagasi sisukorda

1100 Baltikumi kauplust jagab POS andmeid VMI tarbeks
Šveitsi jaemüügisektoris tarnitakse 85% toidu- ja esmatarbekaupadest VMI strateegia abil. Seevastu Balti riikides on VMI kasutus endiselt napp.

2013. aasta kevadel uuris Triinu Kollamaa - tarneahela juhtimise õpilane Tallinna Tehnikaülikoolist - 64  Eesti jaemüüjat. Vaid mõned üksikud jaemüügiketid on oma tarnijatele andnud õiguse kaupluses olevate toodete varude automaatseks täiendamiseks.  Siiski, veel 20 ketti on valmis oma tarnijatega jagama POS (müügipunkti) andmeid.

Vaatamata jaemüüjate üllatavalt headele VMI-alastele teadmistele laieneb strateegia ise visalt.  Jaemüüjate poolt nimetatud peamised põhjused VMI mittekasutamiseks on:
 • usalduse puudumine tarnijate iseseisva kaubavarude täiendamise suhtes
 • äriprotsesside muutmine on liiga keeruline
 • tarnijate madal VMI-alane teadlikkus ning initsiatiiv asjaga algust teha.

Nii see tõesti on. Tarnijatel jääb partneritega VMI suhete loomiseks tihti vajaka nii teadmusest kui vajalikest tööriistadest  (majadustarkvarades puudub VMI funktsionaalsus, VMI eritarkvara pole Balti riikides laialt levinud).
Telema võrgustikus on üle 1100 kaupluse, mis on tehniliselt võimelised ja valmis jagama oma varustajatega POS informatsiooni. Edasi sõltub kõik vaid tarnijate huvist  ja pealehakkamisest.

Tagasi sisukorda

TELEMA UUDISED

10 miljonit dokumenti aastas - tehtud!

Telema võrgustiku kaudu vahetatud elektrooniliste dokumentide arv 2013. aastal oli 10 miljonit ehk üle 25% rohkem kui eelmisel aastal. Telema edastab umbes 20 erinevat dokumenditüüpi, millest e-arve ja e-tellimus on levinuimad. Käesoleval aastal saadeti läbi meie süsteemi 3,4 miljonit e-tellimust ja 3,2 miljonit e-arvet. 4-dokumendi tarne populaarsuse kasvuga seoses oli üheks kiiremini kasvavaks (+39%) dokumendikategooriaks vastuvõtukinnitus.

2013. aasta lõpul on Telema võrgus ligi 70 000 aktiivset e-tarne paari.  E-tarne paar  on  seos ühe tarnija ja ühe tarneaadressi (kaupluse) vahel.  Seoste arv  partnerite vahel kasvas sel aastal 21%. Kasvu kindlustasid uued ühendused olemasolevate klientide vahel ning samuti uute klientide lisandumine.

Tagasi sisukorda

Telema kliendivõrgustiku laienemine aastal 2013
2013 oli EDI-partnerluse seisukohast taas kord hea aasta.  Ainuüksi Eestis liitus Telema võrgustikuga 100 uut klienti, kellest enamus on ehituskaupade sektorist - näiteks Saint-Gobain, Kiilto ja Caparol. Ka hästi tuntud jookide tarnija, Royal Unibrew valis oma EDI operaatoriks Telema.  Alguse said kaks suurt ja edukat EDI pilootprojekti, üks A. Le Coq`i ja Maxima vahel ning teine Coca-Cola e-arvete saatmiseks ETK kauplustele.

Lätis ja Leedus püsib fookus jätkuvalt jae- ja esmatarbekaupade sektoril. Viimase aasta jooksul on EDI lahendusi aktiivsemalt kasutama hakanud uued jaemüügiketid nagu näiteks Mārksmens ja Gabriēla grupist Iepirkumu Grupa (65  TOP! kauplust), samuti Prisma Latvia. Tarnijate poolel liitusid näiteks Kuldīgas Maizes Ceptuve, Roga-Agro ja Diāna. Leedus on Telema EDI võrgustikuga liitunud teiste hulgas Sanitex C&C ja Šilas jaemüügiketid, nagu ka hulgimüüjad Tridens ja Elmera.

Enam kui 3050 kauplust ja 900 tarnijat vahetasid oma dokumente läbi Telema. Telema täielik kliendinimekiri on saadaval meie koduleheküljel. Saatke teiegi oma linkimissoov, täites taotlusvormi Telema Teenusveebis ning EDI dokumentide vahetus võib alata!

Tagasi sisukorda

Nordea alustas Telema eFaktooringu lahenduse kasutamist
Septembris alustas Nordea Finance Estonia Telema eFaktooringu teenuse kasutamist. Telema klientide puhul, kes kasutavad Nordea finantsteenuseid, toimub arve lähetamine panka nüüd automaatselt.

Telema eFaktooringu teenusega edastatakse ostjalt müüjale  väljastatud arve koopia automaatselt korrektses formaadis panga tarkvarra. Enam pole vajadust topeltsisestamisteks ega e-mailitsi Exceli failide saatmiseks. Tulemusena on kogu faktooringu protsess kiirem, turvalisem ning mugavam.  Telema eFaktooringu teenus on kasutusel nii Swedbanki Liisingus kui Nordea Panga Eesti esinduses.

Tagasi sisukorda

Tagasiside klientidelt: “Töötab!”

“Töötav ja kindel lahendus, mille võib unustada :)” - Akzo Nobel Baltics AS, EDISupplier tarnija

“Teeb töö ladusamaks ja sellega kaasneb ka suurem jõudlus.” - Alexela Oil AS, EDIBuyer ostja

“On hea süsteem toodete tellimiseks ja arvete liikumiseks. Meeldib süsteemi stabiilsus ja arusaadavus.” - Casual Trend OÜ, WebSupplier tarnija

Telema iga-aastasele kliendirahulolu uuringule vastas novembri lõpus ligi 500 otsustajat, IT-spetsialisti ja teenuse kasutajat. Keskmine hinne kümne palli skaalal oli  8. Pea pooled vastajatest hindasid Telemat 9 või 10 palli vääriliseks, mis tähendab, et nad on teenusega rahul ning soovitaksid seda sõpradele ja kolleegidele.  Telema soovitusindeks oli kokkuvõttes 32,5 - eelmise aasta skooriga võrreldes 2,5 punkti kõrgem.

Uuringu väärtuslikuim osa oli ka seekord vastajate kommentaarid. Heade soovide ja kiidusõnade kõrval saime klientidelt ka asjalikku tagasisidet. Vastajatelt tulnud ettepanekute põhjal saame Telema teenuseid veelgi paremaks muuta.

Tagasi sisukorda

Milliseid vigu vältida EDI kasutuselevõtul
Paberivabade kauplemisprotsesside idee edendamine on jätkuvalt üks Telema prioriteetidest. 2013. aastal korraldas Telema rea EDI-teemalisi hommikuseminare Leedus, Vilniuses ja Šiauliais. Nii tarnijad kui jaemüüjad olid kutsutud arutlema EDI eeliste üle. Lisaks selgitustele selle kohta, kui palju aega ja raha on võimalik EDI abil säästa, esitleti võimalikku kokkuhoidu ka reaalsete klientide näitel.

Sujuv koostöö ülikoolide ja avaliku sektori organisatsioonidega võimaldas meil läbi terve aasta korraldada erinevaid loenguid ja konverentse. Eesti Kaubanduse Aastakongress ja ECR Baltic foorum  on vaid mõned näited Telema poolt väisatud üritustest. Kasuta suurepärast õppimisvõimalust meie tegevdirektor Hele Hammeri esitlusest  “Mistakes to avoid implementing EDI in supply chain”, mida näidati ECR Baltic foorumil Tallinnas.

Telema on ka üks Tallinnas vastavatud äri- ja innovatsioonikeskuse Mektory toetajatest. Telema aitas kujundada logistika ja tarneahela juhtimise innovatsioonilaborit.  See on koht simulatsioonide ja interaktiivsete mängude jaoks, samuti ettevõtete ja üliõpilaste ning  ideede ja nende teostuse kokkupuutepunktiks.

Tagasi sisukorda

TELEMA TEENUSED JA TOOTEUUDISED

Telema MMT nutilahendus nüüd kasutusel ka Soomes

Detsembris võttis Sirowa Nordic Cosmetics esimese ettevõttena Soomes kasutusele Telema MMT. Ettevõtte 14 müügiesindajat, kes enne kogusid tellimusi paberil või Exceli tabelisse, saadavad neid nüüd automaatselt nutiseadmest. Nordic Cosmetics kasutab ka MMT Müügiinfo moodulit, mis võimaldab registreerida kauba puudujääki, koguda infot hindade ja väljapanekute kohta ning teha ka fotosid.
 
Sirowa ettevõtted Eestis, Lätis ja Leedus on Telema mobiilse müügimehe lahendust kasutanud juba 7 aastat. See on tugevdanud suhteid klientidega ning aidanud kokku hoida palju aega ja raha. Kuna lahendus on töökindel ja kasutajatugi asjalik, siis tundus süsteemi juurutamine ka Soomes loogilise sammuna. Firma kaalub Telema lahenduse kasutuselevõttu ka Poolas.

2013 oli Telema MMT jaoks Eestist väljapoole laienemise aasta. Lahenduse juurutasid Premia FFL (22 müügiesindajat), Diāna A/S, Mayeri Latvia ja Jungent Leedus. Mitmed ettevõtted uuendasid olemasolevat rakendust ja kasutavad nüüd uusimat Androidil põhinevat versiooni. Kokku alustas Telema rakendusega tööd üle 90 uue müügiesindaja - nüüd lihtsustab lahendus juba enam kui 250 esindaja igapäevatööd. Telema MMT vahendusel saadetud elektrooniliste dokumentide maht oli 2013. aastal eelmisega võrreldes pea kahekordne. Eriti suur on huvi Telema MMT lahenduse vastu Lätis ja Leedus. Loe lisaks Telema MMT kohta siit.

Tagasi sisukorda

Telema WebShop - mugav ostukeskkond ettevõtetele
Telema WebShop on veebipõhine ostukeskkond, kus väikekauplused ja HoReCa ettevõtted saavad tellida kaupu erinevatelt tarnijatelt. Kauba müüjate jaoks pakub see aga soodsat võimalust koguda tellimusi väiksematelt ostjatelt. Tellijatel piisab teenuse kasutamiseks allkirjastatud lepingust, arvutist ning internetiühendusest - täiendava tarkvara soetamine või tehniliste arenduste teostamine ei ole vajalik.  WebShopi eelised kauba ostjatele:
 • alati värsked tellimisandmed - hindu, tootekoode, kirjeldusi uuendavad süsteemis tarnijad
 • mugavad tellimuste põhjad - neid saab salvestada mitmeid ja kõigile tarnijatele, mis muudab tellimise veelgi kiiremaks
 • tellimusi saab vormistada ja saata ööpäevaringselt

Täna on võimalik Telema WebShopi kaudu tellida juba 80 tarnijalt. Eesti Pagar, Leibur, Fazer, Rakvere Lihakombinaat, Bambona, Karlskroona, Vegelog, Valio, Tere, Atria, Saaremaa Lihatööstus, Kaupmees & KO on mõned suurematest.

Integreeritud tarnijatele saabuvad tellimused automaatselt ettevõtte majandustarkvarasse. Tellimused laekuvad päeva jooksul ühtlasemalt ja nendes sisalduvad andmed on täpsemad. Tarnijate jaoks on sellel järgmised eelised:
 • väheneb müügipersonali koormus
 • tellimustes on vähem vigu  - käsitlemine kulgeb kiiremini
 • müügiosakonna ja ka lao tööprotsessid muutuvad tõhusamaks.

Telema WebShopis on registreerunud juba üle 500 kaupluse, kohviku ja restorani, kes kasutavad keskkonda igapäevatellimuste tegemiseks. Uurige, kas Telema WebShop võiks ka teie ettevõttele kasulik olla - võtke ühendust tootejuhi Renate Valdnaga renate.valdna@telema.com.

Tagasi sisukorda

XML+PDF e-arved avalikule sektorile läbi Telema
Alates oktoobrist 2013 edastab Telema tarnijate arveid Eesti avaliku sektori asutustele. Telema kliendid saavad nüüd otse saata dokumente koolidele, lasteaedadele, haiglatele jne. Uus võimalus avanes tänu sõlmitud rändluslepetele e-Arvekeskuse ja Opus Capitaga (endise nimega Itella).  Teenuse olulisim osa on masinloetavas xml formaadis saadetud arve täiendamine sama dokumendiga pdf- kujul.

Kuidas see toimib? Tarnija väljastab arve ning edastab selle Telema süsteemis nagu tavaliselt. Telema saadab dokumendi omakorda e-Arvekeskusele või Opus Capitale ning avaliku sektori asutus, kellele arve oli adresseeritud, saab selle kätte nõuetekohases “xml+pdf” formaadis. Eesti avaliku sektori jaoks on “xml+pdf” parim protsesse järgiv formaat.
 
Need tarnijad, kelle klientide seas on avaliku sektori asutusi, saavad nüüd arveid edastada mugavamalt ja kiiremini läbi ühe kanali. Telema võrgus olevad tarnijad peavad funktsionaalsuse kasutamiseks uuendama Telema eDoc versiooni. Kui tunnete kirjeldatud võimaluse kohta sügavamat huvi või soovite liituda Telema süsteemiga, võtke ühendust meie müügijuht Kalle Kuuspaluga kalle.kuuspalu@telema.com.

Tagasi sisukorda

Uusim Telema eDoc versioon 2.8.3
Telema eDoci uusim versioon 2.8.3 kajastab mitmeid olulisi uuendusi ning arvestab veelgi paremini nii ostjate kui ka tarnijate vajadustega.

Dokumentide täpsema adresseerimise huvides on uues versioonis värskendatud dokumendi päise infovälju - riigi koodi ja registrinumbrit. Samuti on vajalikes väljades täpsustatud mitmeid summeerimise valemeid. Uudisena on eDocile lisatud dokumenditüüp ROAMINGLIST, mis võimaldab rändluspartneritel mugavalt edastada Telemasse kliendinimekirju.

Täeliku spetsifikatsiooni leiate ning saate alla laadida siit:
http://www.telema.eu/arendajale

Tagasi sisukorda

PARTNERLUSSUHTED

Telema ja Omnitel alustasid koostööd

Leedu suurim mobiilioperaator Omnitel tundis huvi Telema teenuste vastu. Ühisosa leidmise järel sõlmiti augustis 2013 partnerluslepe, mis hõlmab ühist turundus- ja müügitegevust lisaväärtusteenuste tutvustamiseks Leedu äriklientidele.

Omnitel pakub kvaliteetset võrguteenust ning uusimaid nuti- ja mobiiliseadmeid, milles saab nüüd kasutada müügimeeskonna tööd hõlbustavat rakendust Telema MMT. Omniteli kommunikatsioonilahenduste ja Telema MMT abil saavad jaekaubandusele tarnivad ettevõtted koguda tellimusi ja turuinfot, jälgida kauba väljapanekut ja puudujääke ning juhtida paremini müügimeeskonda. Müügiprotsess muutub täpsemaks ja efektiivsemaks, mis hoiab kokku kuni 220 eurot müügiesindaja kohta kuus.

Koostöö Omniteliga viib Telema lisaväärtusteenused Leedu ärikliendile lähemale ning näitab, et EDI võib olla ka mobiilne ning selle kasutamine lihtne. Sõlmitud koostööleppe eesmärk ongi efektiivsuse suurendamine kogu tarneahela lõikes.

Tagasi sisukorda

Telema Sertifitseeritud Partnerite programmis seitse uut liiget
Üha enam tarkvarafirmasid soovib oma klientidele pakkuda majandustarkvara, mis võimaldab elektroonilist andmevahetust partneritega. 2013. aasta jooksul sai Telema Sertifitseeritud Partneri tunnistuse seitse tarkvaraettevõtet, neist värskeimad on Tresoor Tarkvara ja Eurotec. Telemal on kokku 13 sertifitseeritud partnerit.

Telema Sertifitseeritud Partnerina saavad majandustarkvara tugiettevõtted pakkuda oma klientidele lihtsat, kiiret ja soodsat EDI liidestust ning võimalust vahetada e-dokumente enam kui 1000 firmaga. Koostööprogrammi raames lepivad Telema ja IT partner kokku uute klientide EDI võrku ühendamise ajas ning maksumuses. Näiteks EDI võimaluste kasutuselevõtt kliendile KMA tarkvaras Ladu20 on tasuta ning tehakse ära ühe tööpäeva jooksul. SAF tarkvara puhul on liidestamise tasu 450 eurot ning aega kulub kuni seitse tööpäeva. Lisainfot kõigi partnerite Telema Mooduli aktiveerimise tingimuste kohta leiate siit.

Telema EDI Mooduli arendamine käib ka Astro Balticsi, Latinsofti ja ELMI (viimased kaks Lätis) majandustarkvarades ning läbirääkimiste järgus on veel kümmekond projekti. Täpsemat infot partnerettevõtete, toetatud majandustarkvarade ning Telema EDI Mooduli aktiveerimistingimuste kohta leiate meie kodulehelt.

Tagasi sisukorda

TELEMA MEESKOND

“Meeskonna tugevus peitub selle liikmetes. See, kui tugev on iga meeskonnaliige, sõltub aga meeskonnast.”
/Phil Jackson/
 
2013. aasta teises pooles täienes Telema meeskond mitme uue oma ala asjatundjaga.

Telema Läti kontor sai juulis juurde müügijõudu - klientide hea käekäigu eest kannab hoolt müügijuht ARTIS BOGDANOVS. Augustis alustas Eesti müügitiimis RENATE VALDNA, detsembris CAROLIINA RAND. Kliendihalduritena on nende põhiülesandeks igapäevane kliendisuhete hoidmine. KADRI LENK tuli Telemasse augustis ja peab tootejuhi ametit. ANNELI LEPIK on alates novembrist Telema Baltikumi müügidirektor. Partnersuhete eest vastutab detsembrikuust alates VIVIAN MARIPUU.

Täiendust on saanud ka meie klienditeeninduse osakond – IT spetsialist OLEG PODLIPSKI liitus meeskonnaga augustis ning TEA SUURKIVI asus novembris juhtima klienditeeninduse osakonda.
 
Elame kaasa kahele tiimiliikmele:  MERLIN SAARESTE ja RAIGO KALDMA sõitsid Austraaliasse, et avastada ennast ja maailma. Samal ajal naasis pikemalt õppepausilt tootejuht TRIINU KOLLAMAA ning klienditeeninduse spetsialist EVA KIISA tuli tagasi tööle lapsehoolduspuhkuselt.


ARTIS BOGDANOVS
RENATE VALDNA
OLEG PODLIPSKI
KADRI LENK
CAROLIINA RAND
VIVIAN MARIPUUEVA KIISATEA SUURKIVITRIINU KOLLAMAAANNELI LEPIK

Tagasi sisukorda

TELEMA NUMBRITES


2012
2013
Kasv
Tarnijaid
   870
   900
+30
Poode
2 900
3 050
+150
E-tarne paare*
56 000
64 500
+15%
Edastatud dokumente, tuh
7 900
10 040
+27%

*E-tarne paar on seos ühe tarnija ja ühe tarneaadressi vahel

Tagasi sisukorda