ENG LIT LAT
LOGIN
Esileht

IK 12-2012

Trüki

31.12.2012

SISUKORD

TURU UUDISED
* Balti jaemüüjate EDI praktikad ja trendid aastal 2012
* EL direktiiv  2006/112/EC reguleerib käibemaksu ja e-arveid
* Bauhof läks üle täpsele nelja dokumendi tarnele
* Eestis arendatakse jaemüüjalt tarbijale suunatud E-kviitungit

TELEMA UUDISED
* Telema tähtsündmused aastal 2012
* Kliendivõrgustik laienes: liitusid uued tarnijad ja ostjad
* Väärtuslik tagasiside klientidelt – Telema soovitusindeksi tulemused
* Klienditoe päringute edastamine Telema Teenusveebi kaudu

TELEMA TEENUSED JA TOOTEUUDISED
* Telema Web4Doc sai konkursil Logistikategu 2012 II koha
* Telema MMT uued võimalused: väljapanekud, tootepildid ja palju muud
* Telema TeleSales – tellimused jõuavad tarnijani telefoni teel
* Telema VMI – automaatne kaubavarude täiendamise rakendus
* Telema EDI ja Teenusveebi uued võimalused

PARTNERLUSSUHTED
* Telema EDI Moodul Baltikumi majandustarkvarades
* Telema on Tallinna Tehnikaülikooli hea partner
* 2012 tõi huvitavaid konverentse ja seminare
* Telema astus LIKTA liikmeks

TELEMA MEESKOND
TELEMA NUMBRITES


TURU UUDISED

Balti jaemüüjate EDI praktikad ja trendid aastal 2012
Peamiseks trendiks Balti jaekaubanduses 2012. aastal oli EDI dokumentide kasutuselevõtt ostuprotsesside optimeerimisel. Paljud jaemüüjad alustavad reeglina EDI tellimustega, mis vähendab oluliselt käsitööd ostuprotsessis. Ka tarnijad hindavad EDI vahendusel saabuvate tellimuste väärtust, sest neis on vähem vigu, mis võimaldab suuremat tarnekiirust. Järgmisena juurutatakse tavaliselt elektrooniline arvete liikumine.

2012. aasta lõpuks kasutab valdav enamus Balti riikide jaemüüjatest EDI tellimusi ja EDI arveid. Elektroonsete dokumentide kasutamise osakaalu poolest paistavad silma Prisma Eesti, Selver ja Rimi Baltics. EDI dokumente liigub vähem Prisma Läti ja Leedu kettides, Palinki, Norfos Mazmena, Aibe ja Top! kauplustes. ETK jaekett Eestis kasutab EDI saatelehti ja EDI tellimusi, millest viimaseid alles hiljuti. Elektroonsete dokumentide liiklus ETK ketis kindlasti kahekordistub aastal 2013. ABC Supermarkets ja OG Elektra kauplusteketid on samuti enam kui 50% ulatuses üle läinud elektroonsetele tellimustele ja arvetele. Maxima üleminek täismahus EDI tellimustele ja EDI arvetele lükkus aastasse 2013.

Teine ulatuslikum trend on liikumine nelja dokumendi tarneprotsessi suunas. EDI tellimustele ja arvetele lisaks võetakse kasutusele ka EDI saateleht ja EDI vastuvõtukinnitus. Kui saateleht on dokumendina tuttav ja olnud kasutuses pea kõigis ettevõtetes ka varem, siis elektroonse vastuvõtukinnituse juurutamine on paljudele tarnijatele pakkunud parajat väljakutset. Mitmed majandustarkvarad ei toeta seda dokumenditüüpi ning ka paberkandjal ei ole see äriprotsessides kuigi levinud.  Seega ennustame, et vastuvõtukinnitusega harjumiseks ja selle juurutamiseks kulub aastaid. 

Mõned jaeketid on aktiivsed nelja dokumendi tarneprotsessi eestvedajad: Selver, kes alustas külmutatud – ja jahekaupade 4doc tarnetega aastal 2010, Rimi alustas vastuvõtukinnitusega 2012 ja lisab saatelehe 2013. aastal, Bauhof liidrina ehituskaupade sektoris 2012. aasta lõpust. Bauhofi projekti võib pidada ka seni kõige õnnestunumaks tänu täpsele planeerimisele ja töö korraldamisele. 2012. lõpus osalevad nelja dokumendi tarneprotsessis enam kui 100 tarnijat.

Ka Maxima elektroonsele dokumendivahetusele üleminek lükkus edasi, kuna esialgu plaanitud kahe dokumendi tarneprotsessi asemel otsustati juurutada hoopis nelja dokumendi tarneprotsessi funktsionaalsus. Täismahus EDI projektiga alustatakse 2013. aastal.

Tagasi sisukorda

EL direktiiv  2006/112/EC reguleerib käibemaksu ja e-arveid
Telema uus eDoci versioon 2.7.0 vastab täielikult EL direktiivi 2006/112/EC sätestatud nõuetele. Suurim muudatus puudutab kontaktandmete kirjeid: aadressi, äriregistri numbrit, käibemaksukoodi jne, mis nüüdsest peavad olema esindatud kõigil arvedokumentidel. Siiani oli paljudel dokumentidel vaid saaja nimi või viide koodina ning Telema pakkus dokumendi andmete täiendamist lisaväärtusteenusena. Direktiiv näeb ette nimetatud andmete olemasolu dokumendil juba saatmise hetkest alates ning ning keelab edastamise protsessi käigus toimuvad muudatused.
Täieliku Telema eDoc 2.7.0 kirjelduse ja muudatuste nimekirja leiate siit.

Tagasi sisukorda

Bauhof läks üle täpsele nelja dokumendi tarnele
 2012. aasta oli EDI arengus murranguline ehitusmaterjalide jaemüügi sektoris. Eesti üks juhtivaid ehitusmaterjalide müügikette Bauhof läks üle täpsele ja arenenud nelja dokumendi tarneprotsessile. Tänu sellele otsusele toimus aasta lõpus elektrooniline dokumendiliiklus Telema võrgus juba ligi saja ehitusmaterjalide tarnijaga. Bauhof valis Telema oma EDI operaatoriks juba 2011. aastal. Alates kokkuleppe sõlmimisest on Telema spetsialistid töötanud ehitusmaterjalide sektori nõudmistele vastava nelja dokumenti tarnelahenduse kallal. Arendati mitmeid lisaväärtusteenuseid, nagu andmete õigsuse kontroll ning dokumendivõrdlus. Ehitussektori eripärasid ja vajadusi arvestav teenus võimaldab elektroonse dokumendivahetuse kiiret kasvu selles jaemüügivaldkonnas ka 2013. aastal, mil nelja dokumendi tarnele üle läinud tarnijaid peaks olema vähemalt 300. 2013. aastal kavatseb Bauhof elektroonilise dokumendivahetusega alustada ka Leedus.

Tagasi sisukorda

Eestis arendatakse jaemüüjalt tarbijale suunatud E-kviitungit
Eesti on astunud sammukese paberivaba kaubanduse suunas. Idee, et jaemüüjad võiksid tarbijatele väljastada e-kviitungeid, on õhus olnud juba aastaid. 2012. aastal sai see tuult tiibadesse, sest projekti huvigrupiga liitus maksuamet.

E-kviitung asendaks tavalist poes väljastatavat paberkviitungit ning tarbijad saaksid neid vaadata veebiportaali või internetipanga kaudu. Edumeelsed jaekauplused, naguTallinna Kaubamaja ja Euronicsi kett on valmis e-kviitungi võimalusi katsetama. E-kviitungi tehnilise lahenduse edasine arendamine jätkub 2013. aastal. Selle lahenduse kiire ja laialdane kasutuselevõtt võib aga siiski venida, kuna idee ärimudel on lõpuni läbi töötamata.  

Tagasi sisukordaTELEMA UUDISED


Telema tähtsündmused aastal 2012
Telema jaoks oli 2012. järjekordne kiire kasvu aasta. Telema vahendatud EDI dokumentide arv kasvas 23%, jõudes 8 miljonini. Enimkäsitletud dokumenditüübiks on endiselt EDI tellimused, millele järgneb arvukuselt teine EDI arve. Kokku liigub üle Telema süsteemi ligi 20 erinevat dokumenditüüpi. Ettevõtte äritulu kasvas sel aastal 24% võrra. Samas tempos tuli juurde ka lepingulisi kliente.

Telema teenuseid kasutavaid kliente leidub 14 riigis, enim on neid Eestis, Lätis ja Leedus. Meil on hea meel, et kiire kasvutempo ei ole mõjutanud negatiivselt kliendirahulolu, üht Telema tulemuslikkuse võtmenäitajatest. Soovitusindeks, mida kasutame rahulolu mõõtmiseks, näitas tulemuseks kõrget 30%.

Et toetada ettevõtte tegevuse laienemist, võttis Telema 2012. aastal tööle kümme uut spetsialisti. Kogu meeskond nägi vaeva selle nimel, et Telema teenused oleksid lihtsalt kättesaadavad ning mugavad kasutada. Uued tooted, täiustatud klienditoe protsessid ning iseteenindusfunktsioonid Telema Teenusveebis on vaid mõned näited mullusest arengust.  

Kaks peamist arengusuunda 2012. aastal olid:
  • Out-of-Box Teenuste arendamine, mis annab klientidele üha rohkem võimalusi ise eelistatud funktsionaalsust seada. Telema klienditugi saab seeläbi kiiremini aktiveerida teenuseid uutele klientidele.
  • Telema Sertifitseeritud Partnerite  projekt, mille eesmärgiks on Telema EDI Mooduli lisamine enimkasutatud majandustarkvaradesse, et muuta Telemaga liitumine kiiremaks ja soodsamaks. 2012. aasta lõpuks on Telemal Balti riikides kokku kuus sertifitseeritud partnerit.
Telema jätkas aktiivselt paberivabade kaubandusprotsesside propageerimist ka 2012. aastal. Me laiendasime veelgi koostööd kõrgkoolide ja avaliku sektoriga, pakkudes loengusarju ja korraldades seminare ning esinedes konverentsidel sellel olulisel teemal.

Tagasi sisukorda

Kliendivõrgustik laienes: liitusid uued tarnijad ja ostjad
Aastal 2012 liitus Telema võrgustikuga üle 100 uue tarnija ning ligi 300 kauplust. Premia kasutab Telema EDI ja MMT teenuseid kolmes Balti riigis, Leedu tarnijatest lisandus kirjastus ŠVIESA ning Lätis on Telema klient nüüd linnuliha tootja Ķekava. Jaemüüjate osas sõlmiti lepingud Harju ja Rapla Tarbijate Ühistutega Eestis, Leedus liitusid Kilminė UAB (Express Market) ning  Danutė Varanavičienė ettevõte (Aibė grupi liige) ja Lätis LPB kaupluste kett . Algust tehti paljutõotava EDI pilootprojektiga AleCoqi ja Maxima vahel. Kiireima arengu tegi läbi ehitusmaterjalide sektor. Kui aasta alguses kasutas elektroonset dokumendivahetust vaid 10 poodi ja 5 tarnijat, siis 2012. aasta lõpuks oli elektroonselt dokumente vahetavaid poode juba sadakond ning tarnijaid ligi 40.

Kliendid kasutavad Telema teenuseid enam kui 14 riigis, neis suurem enamus Balti riikides. Telema võrgus liiguvad üle 3000 kaupluse ja enam kui 1000 tarnija elektroonsed dokumendid. Vahendatud dokumentide kogumaht kasvas eelmise aastaga võrreldes miljoni dokumendi võrra, ületades 2012. aastal 8 miljoni piiri. Telema kodulehelt leiate täieliku Telema klientide nimekirja. Lihtsaim viis EDI võrgu laiendamiseks on ühenduse loomine olemasolevate ja uute klientide vahel. Selleks tuleb vaid leida kliendinimekirjast sobiv partner ning saata Telema teenusveebi kaudu palve ühenduse alustamiseks.

Tagasi sisukorda

Väärtuslik tagasiside klientidelt – Telema soovitusindeksi tulemused
„Sissetöötatud ja hästi toimiv süsteem. Mugav nii klientidele kui ka tarnijatele.“
Fiskars Estonia AS, Telema EDI Supplier

2012. aasta detsembri alguses tehti kokkuvõte Telema iga-aastase kliendirahulolu uuringu tulemustest. Küsimustikule vastas ligi 500 teenuste kasutajat. Keskmine hinne kümne palli skaalal oli 7,9 ning pea pooled vastajatest hindasid Telemat 9 või 10 palli vääriliseks, mis tähendab, et nad on teenusega rahul ning soovitaksid seda sõpradele ja kolleegidele. Telema soovitusindeks oli kokkuvõttes 30, mis on parimaid Baltikumis.

Heade soovide ja kiidusõnade kõrval saime klientidelt ka asjalikku tagasisidet. Vastajatelt tulnud ettepanekute põhjal saame Telema teenuseid veelgi paremaks muuta. Rohkem klientide arvamusi Telema kohta leiate siit.

Tagasi sisukorda

Klienditoe päringute edastamine Telema Teenusveebi kaudu

Telema panustas 2012. aastal aktiivselt klienditoe ja –teeninduse arengusse. Uue protsessi järgi saavad kliendid saata mugavalt päringuid Telema Teenusveebi kaudu. Partnerite lisamise ja ühenduse loomise soovid, ettevõtte, filiaali või kasutaja kontaktandmete muutmise päringud ning erinevad infopäringud registreeritakse kõik teenusveebis.

Päringute saatmisel Telema Teenusveebi kaudu mitmeid eeliseid:
•    Kontaktandmed tuleb sisestada vaid ühe korra
•    Kõik päringud registreeritakse ning saatja saab sellekohase teate
•    Protsess on turvalisem, lihtsam ja kiirem:
        - Turvaline: päringuid saavad saata vaid kasutajaõigustega isikud,
        - Lihtne: ei pea otsima Telema klienditoe kontaktandmeid
        - Kiire: päringuid käsitletakse kiiremini, sest logi kaudu paraneb nende liigitamine ja süstematiseerimine

Tagasi sisukordaTELEMA TEENUSED JA TOOTEUUDISED

Telema Web4Doc sai konkursil Logistikategu 2012 II koha

Aasta logistikateo auhinda kõige mõjuvama logistikavaldkonna saavutuse eest on välja antud juba 11 aastat. Sel korral võitis konkursil II-III koha Telema Web4Doc’i lahendus.

WebSupplier 4DOC on lihtne ja taskukohane veebipõhine rakendus, mis võimaldab tarnijatel täita jaekaubanduskettide uusi, 4-dokumendi tarne nõudeid. Selver võttis 4 dokumendi tarne kasutusele 2010. aastal, Bauhof novembris 2012. Uuele tarnekorraldusele kavatsevad üle minna ka Rimi ja Maxima. Hetkel on käsil planeerimise ja rakendusfaas, käivitamine on planeeritud 2013. aastasse. Pärjatud Telema 4Doc veebilahendus on eelkõige mugav väiksematele tarnijatele, kes kasutavad lihtsamaid majandustarkvarasid ning ei soovi teha suuri investeeringuid süsteemidesse. Lisainfot Telema 4Doci rakenduse kohta saate tootejuht Kadri Kooritsalt.

Tagasi sisukorda

Telema MMT uued võimalused: väljapanekud, tootepildid ja palju muud
Müügimeeskonna ülesanne ei ole enam pelgalt tellimuste kogumine. Üha olulisem on jälgida ning koondada turult informatsiooni müügi tulemuslikkuse, toodete väljapaneku ja klientide ostuharjumuste kohta. Müügipersonali uusi rolle ja tegevusi toetab ka täiustatud funktsionaalsusega Telema MMT.

Uus Küsitluste Moodul võimaldab koostada täpselt suunatud, kliendipõhiseid küsimustikke ning määrata, milline müügimees neid täitma peab. Ankeedi täitmine võib olla kohustuslik või valikuline ning samuti saab määrata küsitluse läbiviimise sagedust. Tulemused  täiendav analüüs toimub Telema teenusveebis.

Uus Kauba Väljapaneku Moodul annab parema ülevaate toodete olukorrast poes. Üles saab märkida nii varude puudu- kui ülejääke, riiulil olevate toodete arvu ning jaehindasid. Andmete edasist analüüsi saab teha Telema teenusveebis.
Telema MMT teiste kasutajasõbralike funktsioonide uurimiseks külastage meie kodulehte. Lisaküsimustele vastab tootejuht Sven Uustalu.

Tagasi sisukorda

Telema TeleSales – tellimused jõuavad tarnijani telefoni teel
Mitmed väiksemad jaemüüjad, kellel puudub tarnijatele tellimuste saatmiseks internet või kellel pole arvutitki, isegi ei unista elektroonilisest andmevahetusest. Nende ainsaks võimaluseks tellimuste edastamisel on telefon.

Telema TeleSales on mugav tellimuste kogumiseks just sellistelt väikestelt klientidelt.  TeleSales veebipõhise tellimiste mooduli suurimaks eeliseks on selle kättesaadavus - teenusele pääseb ligi igast internetiühendusega arvutist. TeleSales aitab ka kulusid kokku hoida, kui majandustarkvara kasutajate litsentsid on kallid. Kasutaja lisamine TeleSales rakendusele on lihtne ja kiire. Uus kasutaja õigused aktiveeritake ühe tunni jooksul.

Tarnijapoolne müügipersonal võtab vastu telefoni teel saabuvad TeleSalesi tellimused ning sisestab need veebikeskkonda, tuginedes oma tootekataloogi andmetele. Info edastatakse automaatselt tarnija majandustarkvarasse. Teenuse toimimiseks on vajalik regulaarne andmete – toodete, hindade ja partnerite – uuendamine.

TeleSales teenus võib samuti ajutiselt asendada Telema MMT’d, kui seade on kadunud või katki, või ka müügimeeste puhkuste ajal.
Lisaküsimustele vastab tootejuht Sven Uustalu.

Tagasi sisukorda

Telema VMI – automaatne kaubavarude täiendamise rakendus
Telema VMI on lahendus, mis annab varude juhtimise õiguse tarneahelas tarnijale. Jaemüüja ja tarnija lepivad kokku kaubavarude miinimum- ja maksimummäärad ning tarnija jälgib müügiaruannete baasil ise varude täiendamist, ilma et jaemüüja esitaks tellimusi. Telema VMI lahendusest on kolm versiooni:
  • VMI Lite võimaldab tarnijal vaadata müügiaruandeid üle Telema veebi;
  • VMI EDI edastab müügi- ja varude aruandeid tarnija majandustarkvarasse ning
  • VMI Premium, mis on kompleksne veebipõhine lahendus.
Telema VMI Premium võimaldab tarnijal jälgida toodete varude taset jaemüüja kauplustes, arvutab, kui kauaks kogustest piisab ning näitab, millised on olnud erinevates kauplustest kampaania müügitulemused jne.

Detsembris 2012 käivitunud uus funktsioon koostab laovarude täiendamise tellimuse automaatselt. Tellimuse kogus on kas lubatud maksimumkoguse ja hetke laovaru vahe või võrdne viimasest tarnest alates müüdud kogusega. Tellitavaid koguseid saab loomulikult muuta, samuti saab lisada ning eemaldada tooteid, allahindlusi jne.

Telema VMI kaudu liiguvad tellimused edasiseks töötlemiseks otse ettevõtte majandustarkvarasse. Lisainfot Telema VMI lahenduste kohta saate tootejuht Sven Uustalult.

Tagasi sisukorda

Telema EDI ja Teenusveebi uued võimalused
Telema arendusmeeskond täiendas Telema EDI süsteemi põhifunktsioone, muutes teenuste kasutamise veelgi lihtsamaks ja mugavaks. Osa uuest funktsionaalsusest on klientidele juba kättesaadav, osa alles läbib meie põhjalikke teste ja katsetusi.

Uued funktsioonid on peamiselt seotud mugavate iseteenindusvõimalustega. Administraatori õigustega kasutajad saavad nüüdsest  ise
•    edastada partnerite ühendamise soove,
•    hallata ettevõtte kliendiprofiili ning
•    kasutajate õigusi.

Süsteemiuuendused muudavad Telema EDI kasutajasõbralikumaks ning lüheneb soovitud teenuste aktiveerimiseks kuluv aeg. Uuendused tõstavad veelgi ka süsteemi turvalisust ning töökindlust, sest muudatusi saavad teha vaid tuvastatud õigustega kasutajad. Telema meeskonnal on kliendibaasist ja –profiilidest parem ülevaade, mis lühendab probleemide korral vea leidmise ja parandamise aega. Hulgaliselt arendustunde suunati ka veebirakendusse. Ekraanipilti ilmestavad nüüd selgelt mõistetavad ikoonid, mis näitavad, kas dokumenti on käsitletud või mitte. Kasutamist lihtsustavad ka mitmed uued dokumendipõhjad. Paljud tarnijad hindavad kõrgelt võimalust välja trükkida arve mustandit, et kasutada seda kauba pakkelehena.

Nelja dokumendi tarneprotsessis on Telema Teenusveebis uudisena võimalik moodustada saabunud tellimuse põhjal saatelehte ning vastuvõtukinnituse põhjal arvet. Mõlemad võimalused on olulised teenuse täpsust ja kiirust silmas pidades.

Tagasi sisukordaPARTNERLUSSUHTED

Telema EDI Moodul Baltikumi majandustarkvarades
Et muuta ettevõtetele liitumine EDI teenustega lihtsamaks ja odavamaks on Telema, koostöös IT-firmadega, eesmärgiks seadnud arendada EDI funktsionaalsust Balti riikides enim kasutatud majandustarkvarades. 

Telema Sertifitseeritud Partnerina saavad majandustarkvara tugiettevõtted pakkuda oma klientidele lihtsat, kiiret ja soodsat EDI liidestust ning võimalust vahetada elektroonilisi dokumente enam kui 1000 firmaga. Koostööprogrammi raames lepivad Telema ja IT partner kokku uute klientide EDI võrku ühendamise ajas ning maksumuses. Näiteks EDI võimaluste kasutuselevõtt kliendile KMA laotarkvaras on tasuta ning tehakse ära ühe tööpäeva jooksul. SAF tarkvara puhul on liidestamise tasu 450 eurot ning aega kulub kuni seitse tööpäeva.

Telema Sertifitseeritud Partnerite nimekirjas on hetkel kuus ettevõtet: Sysdec, KMA, Taavi Tarkvara, BCS Itera, Ankravs (LAT), Rivile (LIT). Arendustegevus käib New Visioni, Nixori, Latinsofti (LAT), ELMI (LAT) ja FVS-ga (LIT). Lisainfot partnerprogrammi ja Telema Mooduli aktiveerimise tingimuste kohta leiate siit.  IT partnerite koostööprogrammi projektijuht alates 2012. aastast on Merlin Saareste.

Tagasi sisukorda

Telema on Tallinna Tehnikaülikooli hea partner
Tallinna Tehnikaülikooli Tarneahela juhtimise õppetooli hoiab Telema juhatuse esimees Hele Hammer. 2012. aasta sügisel alustas õppetooli juures magistriprogramm, mille üliõpilasteks on ka Telema  töötajad Sven Uustalu ja Raul Silde. Koostöös TTÜ-ga pandi alus ka uuele traditsioonile - Telema aitab tarneahela juhtimise magistrantidele läbi viia maailmakuulsat juhtimismängu „MIT Beergame“. 

Telemal on tihedad suhted ka Tallinna Tehnikakõrgkooliga. Telema spetsialistid jätkasid loengusarjaga logistikatudengitele EDI ajaloo ja kasutusvõimaluste teemadel. Loengute pidamine pakubTelema töötajatele vaheldust ning motiveerib hoidma teadmisi värsketena. Meie jaoks on oluline panustada EDI valdkonna arengusse ning teadmiste jagamine tulevastele spetsialistidele on selleks üks parimaid viise.

Tagasi sisukorda

2012 tõi huvitavaid konverentse ja seminare
Juhtiva EDI operaatorina Baltikumis on Telemal õigus ja kohustus  aidata kaasa EDI-valdkonna arengule.2012. aasta jooksul osales Telema mitmetel üritustel, kus arutleti olulistel kaubanduse, tarne- ja väärtusahela ning infovahetuse teemadel.

Juba kolmandat aastat järjest toetas Telema  TEDx Tallinna konverentsi. Osaleti ka Äripäeva korraldatud Aasta Kaubanduskongressil. Aasta olulisimaks ürituseks Baltikumis on traditsiooniline ECR Baltic Annual Forum, mis sel aastal toimus Leedus. Vilniuses, aga ka VIII Ostujuhtimise Konverentsil Tallinnas tegid Telema esindajad põhjaliku ettekande VMI lahendustest.

Tagasi sisukorda

Telema astus LIKTA liikmeks

Telema filiaal Lätis astus Läti IT-firmade liidu LIKTA liikmeks. 1998. aastal asutatud professionaalne assotsiatsioon ühendab 80 infotehnoloogia ettevõtet ja haridusasutust. Liidu liikmeteks on ka sadakond Läti IT- ja telekommunikatsioonispetsialisti.

LIKTA liikmelisus näitab Telema pühendumist  Läti turule. Meie sooviks edendada elektroonse dokumendivahetuse teenuseid ning olla aktiivne e-Euroopa eesmärkide toetaja Lätis.

Tagasi sisukordaTELEMA MEESKOND

Telema kliendibaas ja teenuste kasutamine kasvavad jõudsalt. Samas tempos on arenenud ka Telema meeskond.

Müügitiim on täienenud mitme uue liikme võrra: müügijuht KALLE KUUSPALU, kes vastutab peamiselt areneva ehitussektori klientide käekäigu eest, tuli Telemasse aprillis 2012. HEELIKA KREIM alustas kliendihaldurina septembris 2012. ERGE KALBUS liitus Telemaga hiljuti ning hakkab müügidirektorina juhtima Baltikumiüleseid projekte. Uus liider on ka Telema tootejuhtidel - KLAIRE KUUSK alustas tootehaldusdirektori värskel ametipostil 2012. aasta detsembris.
MERLIN SAARESTE, IT partnerite kliendihaldur, tuli Telemasse 2012. aasta aprillikuus.

Arendusmeeskonda tuli 2012. aastal lisaks kolm helget pead – LAURI TIKK  tarkvararakenduste testija ning programmeerijad TAAVI SEPPEL ja VAHUR KAAR.

JANE SUURSAAR, kes vastutab büroo ja klienditoe eest, tuli Telemasse septembris ning turundusjuht  KRISTINA UUS liitus meeskonnaga detsembris, et kindlustada firma tugifunktsioone.

Läti ja Leedu filiaalides on töötajate arv lausa kahekordistunud: ametisse asusid müügiassistendid IEVA NORENBERGA Riias ja EGLĖ GIMŽŪNAITĖ Vilniuses.

Telema pakub jätkuvalt ka praktikavõimalusi. Sel aastal omandasid Telemas kogemusi tudengid Tallinna Tehnikaülikoolist ja Aarhusi Akadeemiast Taanis.

Tagasi sisukordaTELEMA NUMBRITES  2011

2012

Kasv

Tarnijaid


    850  870
 +20
Kauplusi
  2 800  2 900
  +100

E-tarne paare*


 48 650

 56 000

 +15%

Edastatud dokumente, tuh

  6 500

  7 900

 +22%  * E-tarnepaar on seos ühe tarnija ja ühe tarneaadressi vahel

Tagasi sisukorda